Vampirist Forum
Sitemizden daha iyi yararlanmak ve diğer üyelerimizle tanışmak için lütfen 15 saniyenizi ayırarak sitemize üye olabilirsiniz...
Kontrol Paneli

____________________________ Anasayfa'm Yap
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» wampir mi dediniz ??? ben biliyorum !!!
Salı Eyl. 19, 2017 4:26 pm tarafından Karga

» YOKLAMA
Salı Eyl. 19, 2017 4:19 pm tarafından Karga

» Vampir Hastalığı(Porfiria)
Paz Mayıs 19, 2013 8:08 pm tarafından mannak_

» Sohbet bölümü
Paz Mayıs 19, 2013 2:58 pm tarafından mannak_

» Peter Plogoyowitz
Çarş. Nis. 10, 2013 5:12 pm tarafından Psyche7


Vampirler, Güzel Sanatlar ve Sinema Filmlerinde

Aşağa gitmek

olmamis Vampirler, Güzel Sanatlar ve Sinema Filmlerinde

Mesaj tarafından Karga Bir Cuma Ağus. 14, 2009 2:49 am

Vampirler, Güzel Sanatlar ve Sinema Filmlerinde

Dünya toplumlarında, güzel sanatlarda ve Sinema filmlerinde bir dizi meşhur vampirlerin adı bilinir. Örneğin, Dr. John Polidorin'in “Vampyre” eserindeki (1819) günahkar vampir Lord Ruthven (bâzı kaynaklara göre adı geçen eser, ünlü İngiliz şairi Lord Byron tarafından yazılmıştır), İrlandalı yazar Joseph Sheridan Le Fanun'un “Carmilla” eserindeki (1872) lezbiyen dişi vampir, diğer İrlandalı yazar Bram Stouker'in “Drakula” romanındaki (1897) Drakula, “Kueen of The Damned” filmindeki esmer tenli Atasha, 1931'te vampirler hakkında çekilmiş korku filmindeki Bela Lukoşi'nin canlandırdığı vampir karakteri vs.Bela Lukoşi'nin canlandırdığı siyah saçlı, solgun benizli, yırtıcı dişleri ve uzun iri pençeleri olan, hüzün ve korkuyla karışık aksanı ile konuşan, insandan dönme varlık “vampir” adlı hayâlî varlığın beyinlerde işlenen karakteri oldu. Şunu da belirtelim ki, Sinema tarihinde vampirler hakkında ilk film, 1922'te Alman yönetmen Murnau tarafından çekilmiştir. 1930'lu yıllardaysa Hollywood'un film konuları içerisinde en dikkat çekici olanı, vampirlerle ilgili olan konulardı. Sinema'nın en tanınmış vampir oyuncusu ise Christopher Lee'ydi. Daha sonraları, vampirler hakkında çekilen en ünlü sinema filmlerinden bazıları şunlardır:1. Fearless Vampire Killers (Korkusuz Vampir Katilleri)

Yönetmen: Roman Polanski;
Senaryo: Gerard Brach, Roman Polanski;
Aktörler: Jack MacGowran, Roman Polanski, Sharon Tate;
Çekim Yılı: 1967;
Ülke: ABD, İngiltere.

Konu: Yaşlı bir yarasa araştırmacısı Profesör Abronsius (Jack MacGowran) ve onun yeteneksiz yardımcısı Alfred (Roman Polanski), soğuk hava şartlarında Transilvanya'da kasaba kasaba gezerek vampir ararlar. Profesör, soğuktan donma tehlikesi karşısında kaldığından yakınlardaki kentte bir evde kalmağa karar verirler. Alfred, ev sahibinin yıkanmaya meyilli kızına (Sharon Tate) möhkem tutularak aşık olur. Lakin kız, yakınlardaki sarayda yaşayan vampir Kont Krolock tarafından kaçırılır. Profesör Abronsius ve yardımcısı Alfred, isminden bile korktukları vampir Kont Krolock'un sarayına tamamen farklı sebeplerle gelirler ve vampirleri doğduklarına pişman ederler.

2. Hunger (Açlık)

Yönetmen:Tony Scott;
Senaryo: James Costigan, Ivan Davis, Michael Thomas, Whitley Strieber;
Aktörler: Catherine Deneuve, Susan Sarandon, David Bowie, Dan Hedaya;
Çekim Yılı: 1983;
Ülke: İngiltere.

Konu: Kadim Mısır döneminden beri yaşayan bir vampir prensesi olan Miriam (Catherine Deneuve), kendisine mesken ettiği New-York'da sevgilisi John (David Bowie) ile birlikte yaşarlar. Herşeyin düzenli gittiği bir sırada işler varlıklı John'un ihtiyarlamaya başlaması ile bozulur. Vampir John, ihtiyarlık üzerine ihtisaslaşmış tanınmış uzman hekim Sarah Roberts'e (Susan Sarandon) müracaat eder. Lakin Sarah Roberts, John'u ölümün pençesinden kurtaramaz ve John, hadsiz kırışıklık neticesinde can verir. Dul kalmış vampir prensesi, kendisine yeni sevgili olarak Sarah Roberts'i seçer.3. Lost Boys (Kayıp Çocuklar)

Yönetmen: Joel Schumacher;
Senaryo: Janice Fischer, James Jeremias, Jeffrey Boam;
Aktörler: Jason Patric, Kiefer Sutherland, Corey Haim, Dianne Wiest, Bernard Hughes, Edward Herrmann, Billy Wirth;
Çekim Yılı: 1987;
Ülke: ABD
.
Konu: Kocasınan ayrılan ve maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalan bir kadın, biri bedence çok iri, diğeri ise küçük olan iki oğlu ile birlikte babasının Kaliforniya'nın küçük bir kenti olan Saint Karla'daki evine göçer. Çocuklardan küçüğü Sam (Corey Haim), yerli çizgi romanlar mağazasında çalışan iki asker akrânı ile tanışır. Bu iki dostu, Sam'a vampir avcıları olduklarını söyleyerek bu kentin vampirlerle dolu olduğunu iddia ederler. Diğer taraftan büyük kardeş Mike (Jason Patric), bir motosiklet çetesinde olan tehlikeli görünüşlü bir kıza aşık olur. O, psikopat görünüşlü David'in (Kiefer Sutherland) rehberlik ettiği bu guruba katılıp kıza yakınlaşmak için elinden geleni yapar. Mike'nin bilmediği şeyse, bu gençlerin basit bir motosiklet gurubundan farklı olarak, başka bir işle meşgul olmalarıdır.

4. Vampires (Vampirler)

Yönetmen: John Carpenter;
Senaryo: Don Jakoby, John Steakley;
Aktörler: James Woods, Daniel Baldwin, Sheryl Lee, Thomas Ian Griffith, Tim Guinee, Maximilian Schell;
Çekilim Yılı: 1998;
Ülke: ABD.

Konu: Çocukken ailesi gözlerinin karşısında vampirler tarafından öldürülen Jack Crow (James Woods), bu olayın tesiriyle kendini vampir öldürme işine adar. Mükemmel bir grup oluşturan Crow, her tarafı gezerek öldürmediği vampir bırakmaz. İnsanlar vampirlerin varlığından habersiz olsa da, yüzyıllardır, onların gizli varlığı Vatikan'ca bilinmektedir. Crow ve grubu ise Vatikan için, fakat ondan ayrı ve bağımsız şekilde vampir avcılığı yaparlar. Basit bir ameliyat zamanı usta vampir Jan Valek (Thomas Ian Griffith) ve vampir ordusu ile üzerlerine gelen Crow ve gurubundan geriye yalnızca kendisi ve adamı Montoya (Daniel Baldwin) kalır. Vampirler tarafından ısırılan ve yakın vakte kadar vampire dönüşecek bir fahişe ve genç bir rahibi gurubuna katarak genişlendiren Crow, Valek ve diğer vampirlerle savaşını davam ettirir. Valek, vampirlerin günışığında da faaliyet gösterebilmesini mümkün kılan yeni bir teknoloji aramaktadır ve geç olmadan onu durdurmak ve etkisiz hâle getirmek artık zaruret hâline gelmiştir.

5. Underworld (Karanlıklar Ülkesi)

Yönetmenler: Len Wiseman, Tony Pierce-Roberts;
Senaryo: Kevin Grevioux , Danny McBride , Len Wiseman;
Musiki: Paul Haslinger;
Çekim Yılı: 2003;
Ülke: ABD, Almanya, Macaristan;
Filmin süresi: 121 dakika.

Konu: Şehirlerde yaşayan insanlar, yeraltında neler döndüğünü bilmezler. İki farklı ırk arasında yaşanılan gerginliğin ise hiç farkına varılmaz. Yerin altı, aristokrat vampirlerle sokaklara hâkim olan kurt adamlar – Lycanlar arasında bölünmüş durumdadır. Bu yeraltı dünyası, bir vampirin bir Lycan'a aşık olması ile alt üst olur. Kısası, savaş, bir vampirin bir kurt adamı sevmesi ile başlar!

6. Frostbiten (Vampirlerin Şafağı)

Yönetmen: Anders Banke;
Senaryo: Daniel Ojanlatva, Pidde Andersson;
Aktörler: Petra Nielsen, Grete Havnesköld, Emma Aberg, Carl-Ake Eriksson;
Çekim Yılı: 2006;
Ülke: İsveç.

Konu: İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru, doğu cephesinde yolunu kaybeden bir grup SS Alman askeri, peşlerine düşen Ruslardan canlarını kurtarmak için karlı bir meşeye yönelirler. Burada buldukları terk edilmiş bir binaya sığınan askerler, buranın bir vampir barınağı olduğunu öğrendiklerinde artık iş işten geçmiştir. Bu gizemli olaydan uzun yıllar sonra, uzman hekim olan Annika adlı biri ve onun 17 yaşındaki kızı Sega, çok uzaklarda İsveç'in kuzeyindeki bir kente göçerler. 30 gün boyu karanlıkta kalacak olan bu küçük kuzey kasabasında hayat, kentin gençleri basit bir hata neticesinde vampirlere dönüşmeye başladığında korkulu bir kâbusa dönüşecektir.

7. Blood Hunter (Kan Avcısı)

Yönetmen: Sebastian Gutierrez, John Toll;
Senaryo: Sebastian Gutierrez;
Aktörler: Lucy Liu, Robert Forster, Cameron Richardson, Allan Rich, Samantha Shelton, Kevin Wheatley, James D'Arcy, Michael Chiklis , Cameron Goodman;
Müzik: Nathan Barr;
Çekim Yılı: 2007;
Ülke: ABD;
Filmin süresi: 94 dakika.

Konu: Yetenekli bir araştırmacı olan Saide Blake (Lucy Liu), Los Angeles'te gizli bir tarikatla ilgili araştırmalar yapar. Dolayısıyla genç ve modern insanları hedef seçen bu tarikatın iç yüzü, aslında çok korkunç gerçeklerle doludur. Korkuya kapılan gençlerin hepsi de ortadan kaybolurlar; fakat Saide, araştırmaları neticesinde aslında bu insanların tümünün ölmüş olduğunu anlar. Bütün bu işlerin arkasındaki insana yaklaşmasına çok az kalmışken kendisi de bir kurban olmaktan kurtula maz. Artık gerçekleri dışarıdan araştıran bir ajan değil, tarikatın içerisinde yaşayan bir kurban olur.

Vampirlerle ilgili en korkunç 10 sinema filmini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

A) Klasik sıralama:

1. Nosferatu (1920);
2. Dracula (1931);
3. Horror of Dracula (1958);
4. Nosferatu (1979);
5. Near Dark (1987);
6. The Hunger (1983);
7. Fright Night (1985);
8. Salem's Lot (1979);
9. The Lost Boys (1987);
10. The Fearless Vampire Killers (1967).

B) modern dönemde çekilen vampir filmlerinin sıralaması:

1. Bram Stoker’s Dracula (1992);
2. Interview with The Vampire (1994);
3. Underworld, series (2003 – 2006);
4. From Dusk Till Dawn, series (1996 - 2000);
5. Blade Trilogy (1998 – 2004);
6. Van Helsing (2004);
7. John Carpenter’s Vampires (1998);
8. Shadow of The Vampire (2000);
9. The Night Flier (1997);
10. Queen of The Damned (2002).
avatar
Karga
ADMIN
ADMIN

Klanı : Malkavian
Mesaj Sayısı : 106
Kayıt tarihi : 06/08/09

http://vampirist.vampire-legend.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

olmamis Geri: Vampirler, Güzel Sanatlar ve Sinema Filmlerinde

Mesaj tarafından heart of darkness Bir Cuma Ağus. 14, 2009 8:08 pm

Interview with The Vampire ve Queen of The Damned süper filmler. draculanın yeri ayrı o baş yapıt.
avatar
heart of darkness
Moderator
Moderator

Klanı : Toreador
Mesaj Sayısı : 110
Kayıt tarihi : 14/08/09

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

olmamis Geri: Vampirler, Güzel Sanatlar ve Sinema Filmlerinde

Mesaj tarafından Karga Bir C.tesi Ağus. 15, 2009 1:00 am

Dracula her ne kadar başyapıt olsada Bram Stoker'in Nosferatu'sunda öndişleri uzatılmış, çirkin, vahşi ama soylu vampir fikri pek çekici gelmiyor, maalesef insanlar günümüzde güneşte kızarmayıp elmas gibi parlayan ve sırf lise öğrencisi genç kızları etkilemek üzere yazılmış bir senaryonun romantik lise öğrencisi vampiri edward'ı tercih ediyor...

EDİT: Draculanın ön dişlerinin uzun olması benimde hoşuma gitmemişti
avatar
Karga
ADMIN
ADMIN

Klanı : Malkavian
Mesaj Sayısı : 106
Kayıt tarihi : 06/08/09

http://vampirist.vampire-legend.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz